نحوه انجام فلوراید دندان کودکان در منزل

نحوه انجام فلوراید تراپی دندان کودکان در منزل

نحوه انجام فلوراید دندان کودکان در منزل

دندان های کودک شما به واسطه مواد غذایی قندی و همچنین برخی از عوامل محیطی بیشتر در معرض پوسیدگی و کرم خوردگی قرار دارند، شما به کمک روش های تکمیلی می توانید احتمال پوسیدگی و خراب شدن دندان های کودک خود را کاهش دهید. یکی از بهترین روش های دنیا جهت کنترل میزان پوسیدگی دندان های کودکان فلوراید تراپی می باشد، شما در سایه این روش امکان بروز هرگونه پوسیدگی را به حداقل می رساند و در نتیجه سلامت دهان و دندان کودک خود را به راحتی تضمین می کنید.

نحوه انجام فلوراید تراپی برای دندان کودکان در منزل

در حال حاضر برخلاف سال های گذشته فلوراید تراپی دندان کودکان به راحتی در منزل نیز قابل اجرا می باشد و شما با طی چند مرحله ساده می توانید این نوع از فلوراید تراپی را انجام دهید، عوامل ایجاد پوسیدگی دندان کودکان را به کمک فلوراید تراپی می توان کاهش داد و همچنین شما به کمک رعایت نکات مهم بعد از فلوراید تراپی کودکان می توانید میزان اثربخشی این روش را افزایش دهید. نحوه زدن فلوراید به دندان کودکان در منزل شامل فرایند سخت و پیچیده ای نیست و در عرض چند دقیقه می توانید این روش را اجرا کنید.

نحوه انجام فلوراید تراپی دندان کودکان در منزل

روش های انجام فلوراید به دندان کودکان در منزل

شما مطابق با روش های مختلفی می توانید فلوراید تراپی دندان کودکان را در منزل انجام دهید، انتخاب هر یک از این روش ها برای انجام فلوراید در منزل بلامانع است و حتی در صورت نیاز می توانید از روش های متنوع جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک خود کمک بگیرید، برخی از روش های انجام فلوراید به دندان کودکان در منزل شامل موارد زیر هستند:

فلوراید تراپی دندان کودکان به کمک خمیر دندان

برخی از خمیر دندان های مختص کودکان دارای میزان فلوراید بیشتری هستند، شما از چنین خمیر دندان هایی می توانید برای فلوراید تراپی دندان کودکان خود کمک بگیرید، البته مدت زمان مسواک زدن در این روش حتما باید طولانی تر باشد، تا نتایج بهتری را کسب کنید.

فلوراید تراپی دندان کودکان با دهان شویه

ترکیبات به کار رفته در دهان شویه ها کاملا متفاوت و منحصر به فرد می باشد و محافظت از دندان کودک شما را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند، بهترین راهکار برای اجرای این روش استفاده از دهان شویه های استاندارد می باشد.

فلوراید تراپی دندان کودکان به کمک وارنیش در منزل

قطعا یکی از بهترین روش های انجام فلوراید تراپی در منزل وارنیش می باشد، وارنیش ها دارای مقدار قابل توجهی فلوراید هستند، حجم فلوراید به کار رفته در وارنیش کاملا استاندارد بوده و به طور ۱۰۰ درصدی از دندان های کودک شما محافظت می کند.

وارنیش چند دقیقه روی دندان بماند؟

یکی از پرسش های اساسی که ذهن والدین را همیشه به خود درگیر میکند، مدت زمان باقی ماندن وارنیش روی سطح دندان می باشد، بررسی های مختلفی در خصوص این موضوع صورت گرفته است و نتایج اخیر به این نکته اشاره می کند، که مدت زمان قرارگیری وارنیش کاملا وابسته به وضعیت دندانی کودک شما می باشد، اگر تعداد دندان هایی که در معرض پوسیدگی قرار دارند، بیشتر است، مدت زمان قرارگیری وارنیش نیز به همان اندازه افزایش پیدا می کند. اما داده های جدید در حوزه دندانپزشکی به وضوح به این نکته اشاره کرده، که تایم قرارگیری وارنیش روی دندان عددی بین ۵ الی ۱۰ دقیقه می باشد و شما با بررسی وضعیت دندان کودک خود باید مدت زمان مناسبی را در نظر بگیرید.

از دندان های شیری کودکان به واسطه این روش می توانید به طور ۱۰۰ درصدی محافظت کنید، فلوراید تراپی کودکان یک شرط اساسی در تامین سلامت دندان ها قطعا به شمار می آید.

نحوه انجام فلوراید تراپی دندان کودکان در منزل

نحوه استفاده از وارنیش فلوراید در کودکان

شما برای نتیجه گیری بیشتر و بهتر از این روش باید نحوه استفاده از وارنیش فلوراید را یاد بگیرید، تحت چنین شرایطی می توانید بهترین نتایج را دریافت کنید. در اولین گام به کمک مسواک دندان های کودک خود را به طور کامل از هرگونه آلودگی تمیز کرده و سپس به کمک آب دوباره لثه و دندان های کودک را تمیز کنید. در مرحله بعدی بعد از سپری شدن چند دقیقه سطح دندان و لثه کودک خود را به طور کامل خشک کنید، پس از خشک شدن به کمک یک گوش پاک کن مقدار قابل توجهی از وارنیش فلوراید را روی هر دندان قرار دهید و به کمک گوش پاک کن به طور کامل روی سطح دندان کودک خود پخش کنید.

نکته: حتما مراقب باشید، که بافت لثه کودک به هیچ عنوان آغشته به وارنیش فلوراید نشود، سپس چند دقیقه صبر کنید، تا وارنیش فلوراید جذب سطح دندانی شده و به کمک آب وارنیش ها را پاک کنید.‌ حتما به کودک خود تذکر دهید، که مواد وارنیش را به هیچ عنوان نباید ببلعد، چون این مواد شیمیایی هستند و احتمال بروز بیماری های گوارشی وجود دارد، در نهایت چند بار با آب غرغره کنید. برای اجرای این روش به طور تخصصی و حرفه ای بهترین روش مراجعه به متخصص دندانپزشکی کودکان می باشد.

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد؟

بعد از فلوراید تراپی شما باید برخی از نکات پیرامون را رعایت کنید، تحت چنین شرایطی شما می توانید نتایج بهتری را از این روش درمانی دریافت کرده و شانس بروز پوسیدگی و کرم خوردگی را در دندان های کودک خود کاهش دهید.
بعد از اجرای این روش شما باید دوره نقاهت را حتما رعایت کنید، دوره نقاهت پس از انجام فلوراید تراپی کودکان ۲ تا ۴ ساعت می باشد، در این مدت زمان از خوردن هرگونه مواد غذایی باید خودداری کرد، در سایه رعایت دوره نقاهت غذایی مواد وارنیش به طور کامل جذب سطح دندانی می شوند. بعد از گذشت ۲ الی ۴ ساعت می توانید رژیم غذایی خود را آغاز کنید.

اما در ساعات اولیه باید مواد غذایی مثل پوره سیب زمینی، موز، برنج و سوپ را میل کرده و در نهایت حتما پس از هر وعده غذایی مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید را نیز فراموش نکنید.

طرز استفاده از وارنیش سدیم فلوراید برای کودکان

طرز استفاده از این وارنیش بسیار راحت و آسان می باشد و شما به راحتی می توانید از آن استفاده کنید، در مرحله اول باید سطح دندانی را برای انجام وارنیش آماده کرده و سپس وارنیش را روی دندان قرار دهید، برای کودکان با سنین پایین تر باید از مقدار وارنیش کمتری روی هر دندان استفاده شود. در کودکان با سنین کمتر بافت دندانی بسیار حساس است و شما باید به مقدار کنترل شده از وارنیش سدیم فلوراید استفاده کنید، در نهایت پس از سپری شدن چندین دقیقه اقدام به پاک کردن وارنیش از روی سطح دندان کنید.

نحوه انجام فلوراید تراپی دندان کودکان در منزل

از عوامل ایجاد پوسیدگی دندان کودکان به کمک وارنیش به راحتی می توان جلوگیری کرد و حتی به صورت دوره ای این روش حتما باید تکرار شود، تا بهترین نتایج را به ارمغان بیاورد.

نظر دهید