متخصص دندانپزشکی کودکان

بهترین دندانپزشک اطفال در تهران کیست؟ متخصص دندانپزشکی کودکان به معاینه و بررسی دندان های کودکان می پردازد. به جهتی می توان دندانپزشک کودکان را از جمله متخصصینی دانست که در زمینه پیشگیری و مراقبت از دندان های کودکان تخصص دارند. متخصص دندانپزشکی کودکان مهارت‌ها و دانش لازم برای ارزیابی، تشخیص و درمان مشکلات دندانی کودکان را داراست. آنها با نیازهای خاص کودکان در زمینه بهداشت دهان و دندان، پیشگیری از بیماری‌های دندانی و ارائه مراقبت‌های دندانپزشکی توسط تیم متخصصین کودکان همکاری می‌کنند.

متخصص دندانپزشکی کودکان یکی از مهمترین شاخه های تخصصی علم دندانپزشکی بوده و در چند سال اخیر یکی از پرطرفدارترین گرایش های تخصصی در این رشته به شمار می‌آید. بر اساس آمار به دست آمده این روز ها شاهد افزایش افرادی هستیم که وارد رشته دندانپزشکی اطفال می شوند. این تخصص در یک دوره سه ساله پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی کسب میشود.

دکتر الهام توکلیان متخصص دندانپزشکی کودکان

درمان های تخصصی دندانپزشکی کودکان چیست؟

از درمان های تخصصی در علم دندانپزشکی کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتودنسی دندان کوکان
 • عصب کشی دندان کودکان
 • روکش دندان کودکان
 • فلوراید تراپی کودکان
 • دندان های شیری کودکان
 • دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان

تمام درمان های نام برده در کلینیک دکتر توکلیان ارائه می گردد، جهت دریافت نوبت به انتهای صفحه مراجعه کنید.

خدمات اصلی متخصص دندانپزشک کودکان (اطفال)

دندانپزشک کودک از ۶ ماهگی تا زمان رویش دندان‌های دائمی مسئولیت ارائه خدمات آموزشی به والدین و ارائه خدمات درمانی برای کودکان را بر عهده داشته و تضمین کننده سلامت و بهداشت دهان و دندان در کودکان خواهد بود.

مشخصات بهترین متخصص دندانپزشک کودکان

دندانپزشکی کودکان از حساسیت بالایی برخوردار است چرا که سر و کار این افراد با کودکانی است که امکان هر نوع رفتاری از جانب آنان وجود دارد و هر فشار عصبی و روانی، استرس و اضطراب بر روی آن ها مشاهده می شود. قبل از اینکه کودک خود را برای چکاپ یا معاینه به پیش دندان پزشک کودکان ببرید باید از بهترین بودن دندانپزشک مطمئن شود.

بهترین دندان پزشک کودکان باید علاوه بر داشتن دانش کافی در زمینه دندان پزشکی کودکان و داشتن مدارک بالا باید بتواند با کودک ارتباط خوبی بگیرد و فشار های عصبی و روانی را که به واسطه درد در ناحیه دندان و ترس از پزشک بر روی کودک وجود دارد را کاهش دهد. در کنار این موارد موضوعات درگیری نیز وجود دارند که وجود هر یک از این موارد را می توان از ویژگی و مشخصات بهترین دندان پزشک کودکان دانست که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

ویژگی‌های دندانپزشک کودکان چیست؟

ویژگی هایی که باعث برتری یک متخصص دندانپزشکی کودکان می شود شامل موارد زیر می باشد:

ایجاد فضا و محیط مناسب برای کودکان

یکی از مهم ترین مواردی که بر روی رفتار کودک موثر است محیط و فضایی است که در آن قرار دارد. بهترین دندانپزشک کودکان باید دارای محیطی آرام، ساکت و همچنین جذابی باشد که کودک در آن جا احساس غریبی نکند. نکته قابل توجه این است که این فضا و محیط باید مناسب کودکان طراحی شود تا کودک با بازی و سرگرم شدن در این محیط از ترس خود غافل شود. اگر در این فضا از اسباب بازی های مورد علاقه کودکان استفاده شود اثر بخشی محیط و فضا بیشتر خواهد شد.

رفتار مناسب دندانپزشک و همکاران او

پس از محیط و فضایی که کودک در آن قرار خواهد داشت رفتار دندانپزشک و همکاران آن است که حائز اهمیت است. همانطور که پیش تر گفته شد ارتباط گیری دندانپزشک بسیار مهم می باشد اگر رفتار دندانپزشک و همکاران اون متناسب کودک باشد کودک می تواند به آنان اعتماد کرده و رفتار بهتری از خود نشان دهد.

استفاده از تجهیزات به روز و روش‌های درمانی مناسب برای کودکان

یک متخصص باید همواره از بهترین روش ها و تجهیزات دندانپزشکی آگاه باشد و بتواند آن را برای بیماران خود استفاده کند، چراکه پیشرفت در روش های درمانی باعث شده کودکان درد بسیار کمتری را متحمل شوند و همچنین استفاده از تجهیزات به روز باعث نتیجه بهتر و کاهش استرس کودکان می شود.

تخصص و مهارت در درمان و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان کودکان

درمان و پیشگیری صحیح می‌تواند به کودکان کمک کند تا دندان‌های سالم و قوی داشته باشند و به آنها نگرانی و درد و دل‌های اضافی را از بین ببرد.

دکتر الهام توکلیان متخصص دندانپزشکی کودکان

درمان های نوین در دندانپزشکی کودکان

بهترین راهکار در حال حاضر قبل از بروز هرگونه پوسیدگی و کرم خوردگی مراجعه دوره ای به متخصص دندانپزشکی می باشد، در کودکان میزان رسیدگی به دندان ها به مراتب بیشتر است و در صورت رسیدگی مداوم به دندان های کودکان احتمال به خطر افتادن دندان های دائمی نیز کاهش می یابد، متخصص دندانپزشکی اطفال با بررسی های دقیق و بهره گیری از خدمات درمانی مختلف می تواند از پوسیدگی و حتی از بین رفتن دندان های کودکان شما جلوگیری کند، با مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال در تایم طلایی شما احتمال بروز هرگونه آسیب را می توانید به حداقل برسانید.

امروزه با توجه به پیشرفت و گسترش روش های درمانی نوین پیشگیری از بروز مشکلات جدی در دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی یافته و مورد استقبال والدین قرار گرفته است.

۱- تشخیص، پیشگیری و درمان

پوسیدگی های خفیف تا شدید یکی از مشکلات اصلی در دندان‌های شیری بوده و به دلایل متفاوتی مانند مصرف بیش از حد شیرینی جات و خوراکی های قندی، بی توجهی به اصول بهداشتی و عدم استفاده از نخ دندان ایجاد می گردد. دندانپزشکی کودکان با تمرکز بر روش های پیشگیرانه، سعی در کاهش ریسک ابتلا به پوسیدگی های دندانی داشته و از تخریب کامل دندان ها پیشگیری می نماید. تحقیقات علمی و پژوهشی در این زمینه نشان دادند که چکاپ دندانهای شیری از ۶ تا ۸ ماهگی آغاز شده و در صورت تشخیص مشکلات دندانی از جمله پوسیدگی های دندانی، درمانهای موثر آغاز خواهد شد

۲- فلوراید تراپی

تراپی یا همان درمان با فلوراید یکی از روش‌های بسیار مهم و موثر در پیشگیری از بروز پوسیدگی های دندانی بوده و منجر به افزایش طول عمر دندان به ویژه دندان های حساس و آسیب دیده خواهد شد. در این روش، فلوراید تراپی کودکان به عنوان یک عنصر تقویتی منجر به جایگزین شدن مواد مغذی داخل دندان ها شده و ایجاد پوسیدگی های شدید پیشگیری خواهد نمود.

۳- فیشور سیلانت

سیلانت یا شیار پوش دندان کودکان یک روکش دندان است که روی شیارهای عمیق موجود بر روی سطح دندان‌های عقبی قرار داده می‌شود.سیلانت مانند یک درزگیر عمل کرده و شیارهای عمیق موجود در سطح دندان‌های پشتی پر استفاده برای جویدن را پر می‌کند تا ذرات غذا و باکتری در این شکاف‌ها قرار نگیرد و باعث ایجاد پوسیدگی نشود.

در دندانپزشکی کودکان استفاده از سیلانت می‌تواند یک روش مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری می باشد. دیگر از روش های بسیار موثر در پیشگیری از بروز پوسیدگی های دندانی استفاده از فیشورسیلانت است این ترکیب بر روی شیار های موجود در سطح جونده دندانهای کودک قرار گرفته و با پر کردن این فضا مانع از باقی ماندن و تجزیه شدن ذرات غذایی در سطح دندان ها و ایجاد پوسیدگی می گردد.

۴- ارتودنسی پیشگیری

جنسی پیشگیری از جمله روش های موثر در پیشگیری از رویش نامرتب دندان های دائمی در کودکان می‌باشد. ارتودنسی پیشگیری و وسیله‌ای جهت ایجاد فاصله مناسب مابین دندان های اطراف دندانی است که زودتر از موقع اصلی آن از دست رفته و منجر به ایجاد یک فضای خالی در ترتیب دندان ها شده است. استفاده از ارتودنسی در دندانپزشکی کودکان اهمیت بسیار زیادی داشته و مانع از رشد ناصحیح نامرتب دندان دائمی در بزرگسالی کودک خواهد شد.

۵- روکش دندان های شیری

روکش دندان کودکان  یکی از روش های درمانی در ترمیم و نگهداری طولانی تر دندان های شیری در دندانپزشکی کودکان بوده و در مواقع آسیب ها و تخریب های شدید دندانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در این روش، سطح دندان با استفاده از یک پوشش فلزی پوشانده شده و مانع از تخریب کامل دندان خواهد شد.

۶- اهمیت دندان های شیری

برخلاف باور اشتباه بیشتر مردم، حفظ دندان های شیری و توجه به بهداشت آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده در حفظ زیبایی، کمک به هضم و عمل جدیداً دارای نقش های مهم تری نیز می باشد. رسیدگی به موقع به دندان‌های شیری مانع از بروز مشکلات جدی و جبران ناپذیری در بزرگسالی شده و از بد شکلی های ایجاد شده در آنها پیشگیری خواهد نمود.

دکتر الهام توکلیان متخصص دندانپزشکی کودکان

دندان های شیری کودکان  یک راهنما جهت رویش صحیح دندان‌های دائمی بوده و نقش بسیار مهمی در تشکیل و استحکام دندان های بزرگسالی خواهند داشت. از این‌رو تخصص دندانپزشکی کودکان اهمیت بسیار زیادی داشته و از آسیب های دندانی در دوران بزرگسالی پیشگیری خواهد نمود.

۷- عصب کشی دندان شیری

بسیاری از والدین فکر می کنند دندان های کودکان نیازی به بررسی و معاینه پزشک ندارد، در صورتی که این تفکر اشتباه است. دندان کودکان از ۶ ماهگی که اولین دندان پدیدار می شود تا سنین نوجوانی نیاز به معاینه دارند تا از هر نوع مشکل در ناحیه دهان، دندان و لثه جلوگیری شود؛ البته در سنین بالاتر نیز نیاز به بررسی دندان ها وجود دارد؛ ولی از سنین کودکی تا نوجوانی باید به دندان پزشک کودکان مراجعه شود.

دندان شیری کودکان جز اولین دندان هایی می باشد که رشد می کند، بسیاری از افراد فکر می کنند دندان های شیری ریشه ای ندارند و به همین جهت است که به سرعت لق شده و می افتد؛ ولی برخلاف تفکر عامه دندان های شیری دارای دو بخش تاج و ریشه هستند. این دندان ها ریشه دارند ولی به دلیل تحلیل رفتن ریشه دندان، ریشه قابل دیدن نیست.

عصب کشی دندان شیری نیز امکان پذیر است بسیاری از کودکان به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و همچنین مراجعه نکردن به موقع به دکتر دندانپزشک کودکان دچار مشکلاتی در ناحیه دندان می شوند. عصب کشی دندان شیری یکی از روش های درمان دندان های خراب است. توجه داشته باشید حتی عصب کشی دندان شیری توسط دکتر دندانپزشک کودکان انجام می شود.

پوسیدگی و خرابی در ناحیه دندان ها می تواند مشکلات جدی را برای کودک شما به وجود بیاورد، چرا که با رسیدن خرابی به ریشه دندان درد به عصب رسیده و نه تنها از نظر عصبی و روحی کودک در فشار خواهد بود بلکه از نظر جسمی نیز با ناتوانی در جویدن و خوردن غذا رو به رو خواهد بود. ناتوانی در مصرف غذا می تواند مشکلات جدی را در تغذیه کودک ایجاد کند.

مواردی که نشان دهنده خرابی دندان و نیازمندی دندان به عصب کشی است عبارت اند از:

 • حساسیت دندان ها به سرما یا گرمادرد های ناگهانی یا درد های شبانه دندان
 • پوسیدگی های خیلی عمیق
 • آبسه دندان
 • درد دندان هنگام جویدن غذا
 • عفونت دندان
 • شل شدن دندان
 • شکستن ناگهانی دندان

به طور کلی عصب کشی دندان کودکان توسط متخصصان در این حوزه صورت می گیرد. جای هیچ گونه نگرانی برای والدین وجود ندارد چرا که قبل از عمل عصب کشی بی حسی و بیهوشی انجام شده و تمام مراحل انجام عصب کشی بر اساس سن با لفظی کودکانه برای کودک توضیح خواهد داد.

۸- درمان بیماری لثه ای کودکان

در دوران کودکی یکی از مهمترین نکاتی که برای سلامتی کودک اهمیت دارد سلامت دندان های شیری می باشد. دندان های شیری نیز نیاز به مراقبت دارند چرا که امکان هر نوع مشکلی برای دندان های کودک یا همان دندان های شیری وجود دارد به همین جهت است که همیشه توصیه می شود در طول سنین کودکی برای مراقبت بیشتر به دندان پزشک کودکان مراجعه کنید.

یکی از مشکلات رایجی که برای کودکان پیش می ‌آید و بسیاری از والدین از آن غافل هستند بیماری لثه ای کودکان است. دلیل اصلی ایجاد بیماری لثه ای در کودکان رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. اگر در طول زمان طولانی بیماری لثه ای کودک درمان نشود در نهایت باعث از بین رفتن دندان شیری خواهد شد.

به زبان ساده تر روند بیماری لثه ای را می توان اینگونه بیان کرد، باکتری ها و پلاکت ها بر روی دندان ها انباشته می شوند در نتیجه این باکتری ها تبدیل به جرم شده و در نهایت این جرم ها هستند که باعث عفونت لثه یا متورم شدن لثه ها خواهند شد. مسئله مهمی که در این میان وجود دارد این است که اگر به موقع بیماری لثه ای درمان نشود به مرور باعث لق شدن دندان ها و افتادن آن ها خواهد شد.

به طور کلی برای درمان بیماری لثه ای در کودکان از دو روش جراحی و غیر جراحی استفاده می شود، که انتخاب هر یک از این روش ها بر عهده دکتر دندانپزشک کودکان است چرا که بر اساس شرایط، سن، وضعیت دندان و… پزشک متخصص روش موثر و کارآمد را انتخاب خواهد کرد.

۹- روش های جراحی:

روش های جراحی که برای بیماری لثه ای انجام می شوند زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که دندان و لثه بیش از حد دچار عفونت شده باشد. برای بازسازی استخوان ها، کاهش پلاکت های روی دندان، جلوگیری از افتادن دندان، برداشتن بافت نرم لثه و… از روش جراحی استفاده می شود.

۱۰- روش های غیر جراحی:

یکی از روش های غیر جراحی جرم گیری دندان ها است، جرم گیرم به صورت غیر حراجی انجام می شود لذا برای اثر بخشی بیشتر می توان از جلسات لیزر نیز استفاده کرد. استفاده از آنتی بیوتیک ها نیز از جمله روش های غیر جراحی برای درمان بیماری لثه ای به شمار می روند.

۱۱- دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان

دندانپزشکی تحت بیهوشی یکی‌ از بهترین پیشرفت هایی است که در حوزه پزشکی به وجود آمده است چرا که باعث شده است افراد با هر سن، بیماری زمینه ای و خاص، شرایط روحی و روانی متفاوت بتوانند به جراحی دندان های خود اقدام کنند.

آن جایی که کودکان قادر نیستند درد زیادی را تحمل کنند به همین جهت دندانپزشکان برای عصب کشی دندان کودکان و یا برای ارتودنسی دندان کودکان از بیهوشی استفاده کرده و تحت بیهوشی این عمل را انجام می دهند. از این بابت جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد چرا که دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان به جهت ارتباط مستقیم با کودکان متعدد در این حوزه دارای تجربه و تبحر زیادی است. با دندانپزشکی تحت بیهوشی، کودکان به راحتی دندان های پوسیده و خراب خود را جراحی کرده و می توانند دندان های سالمی داشته باشند.

بیهوشی که برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد عوارض جبران ناپذیری بر جای نخواهد گذاشت. اثر آن ۲۴ ساعته نبوده و بین ۴ الی ۶ ساعت از بین خواهد رفت. خدمت شما عرض شود تحت بیهوشی بودن کودکان کاملا زیر دست دندانپزشکان متخصص انجام شده و این دندانپزشکان کاملا دوره این کار را گذرانده و با تجربه و با سابقه هستند؛ در ضمن تمام تأییدیه های لازم را از وزارت بهداشت دارا می باشند.

۱۲- باندینگ دندان کودکان چیست؟

در حال حاضر در کنار جنبه درمانی دندان ها جنبه زیبایی آن نیز مورد توجه قرار می گیرد، دندان کودکان به دلایل مختلف می تواند دچار لب پر شدن و یا شکستگی شود و قطعا در این صورت کودک شما با مشکلات مختلف اعم از هضم نادرست غذاها مواجه خواهد شد و دندان آسیب دیده در صورت عدم درمان دچار آسیب دیدگی شدید می شود.

جزئیات باندینگ دندان کودکان

باندینگ دندان در واقع یک نوع فرآیند درمانی و زیبایی در کودکان می باشد، که به کمک مواد پر کننده و همچنین استاندارد پزشک متخصص اقدام به ترمیم دندان کودک شما می کند، همچنین در این پروسه درمانی و زیبایی کودک شما کوچکترین میزان از دردی را احساس نخواهد کرد و معمولا در یک جلسه درمانی قابل انجام میباشد، باندینگ دندان در کنار ترمیم ظاهر دندان کودک شما باعث حفظ ساختار آن نیز می شود، این روش درمانی برای دندان های مجاوری که اختلاف قد دارند، نیز مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین استحکام و مقاومت دندان باندینگ شده بسیار بالا بوده و حتی به کمک این روش فاصله بین دندان های شیری را به راحتی می توان کاهش داد، باندینگ دندان شیری کودکان گامی موثر در جهت احیای ظاهر زیبای دندان ها شناخته می شود.

بهترین زمان مراجعه به متخصص دندانپزشک کودکان چه موقع می باشد؟ 

دکتر الهام توکلیان متخصص دندانپزشکی کودکان

در حال حاضر به حفظ بهداشت و سلامت دندان ها والدین بیشتر از هر زمانی اهمیت می دهند و همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم، مراجعه به دندانپزشک در تایم طلایی شانس حفظ دندان های شیری کودکان را می تواند افزایش دهد، روند رشد دندان های شیری از پایان ۶ ماهگی آغاز می شود و معمولا این فرآیند رشد تا پایان دو سالگی ادامه می یابد.

تحقیقات اخیر در حوزه دندانپزشکی ثابت کرده است، که تایم طلایی مراجعه دندانپزشکی بعد از اتمام ۲ سالگی می باشد و این چکاپ دوره ای باید در بازه های زمانی مختلف تمدید شود، تا در صورت بروز هرگونه مشکل اقدام به موقع و درمان به صورت دقیق انجام شود.

همین حالا فرم دریافت نوبت را پر کنید و وقت خود را رزرو کنید!

  سوالات متداول متخصص دندانپزشکی کودکان

  ۱- تشخیص، پیشگیری و درمان ۲- فلوراید تراپی ۴- ارتودنسی ۵- روکش دندان ۷- عصب کشی دندان
  ویژگی‌های دندانپزشک کودکان باید در مقابل کودکان رعایت کند عبارت است از: فضا و محیط مناسب برای کودکان رفتار دندانپزشک و همکاران او

  نظر دهید