فلوراید تراپی کودکان

دندان ها در واقع مرواریدی گرانبها در داخل دهان کودک شما هستند. شما مطابق با فلوراید تراپی کودکان به فکر حفظ و نگهداری از مروارید گران قیمت کودکان خود باشید. دندان های شیری در کودکان برخلاف باورهای عمومی باید با میزان دقت و مراقبت بیشتری محافظت شوند. تغییر رنگ دندان در نوزادان و کودکان نوپا بر اثر عوامل مختلف محیطی می تواند ایجاد شود. این تغییر رنگ ناشی از تخریب مینای دندان و همچنین پوسیدگی تدریجی دندان کودک شما می باشد.

فلوراید،عنصری است که در آب آشامیدنی وجود دارد ولی چون میزان آن در بسیاری از مناطق کافی نمی باشد در کشورهای پیشرفته آن را به نسبت مناسب به آب آشامیدنی اضافه می کنند. علاوه بر این خمیردندان‌ها نیز دارای این ماده می باشند. فلوراید سبب تکامل و کلسیفیه شدن دندان شده و در ترکیب با مینای دندان نوع مقاوم مینا را به وجود می آورد که در برابر پوسیدگی بسیارمقاوم است.

درمان فلوراید تراپی

درمان فلوراید تراپی که در مطب و توسط دندانپزشک انجام می گیرد، بهتر است از زمانی که کودک قادر به کنترل بلع خود بوده و احتمال قورت دادن فلوراید کمتر میباشد،آغاز شده و تا سن حدود ۱۶ سالگی و حتی تحت شرایطی تا بزرگسالی مورد استفاده قرار گیرد. تاثیر آن وابسته به تکرار شدن آن در طی دوره های منظم میباشد.

بسته به شدت استعداد پوسیدگی دندان ها ممکن است این درمان در افراد با ریسک خطر بالا به صورت هفتگی و یا در موارد با ریسک خطر کمترهر ۳ الی ۶ ماه یکبار تکرار شود.

دندان ها تاثیر کاملا مستقیم و بسزایی در زیبایی چهره در هر سنی دارند و شما با رسیدگی درست و اصولی می توانید ظاهر زیبای دندان های خود را حفظ کنید و همچنین از پوسیدگی آنها جلوگیری کرده و همیشه دندان هایی به زیبایی مروارید داشته باشید، یکی از روش های درمانی رایج که در بین کودکان بیشتر مرسوم می باشد، فلوراید تراپی در بین کودکان می باشد، این روش درمانی باعث حفظ ظاهر بی نقص دندان ها و همچنین جلوگیری از کرم خوردگی آن ها می شود و قطعا درمان تکمیلی در دوران کودکی باعث دریافت نتایج بهتر می شود و در آینده فرزند شما دندان هایی کاملا سالم و زیبایی خواهد داشت.

درمان فلوراید تراپی

 

فلوراید تراپی کودکان چیست؟

در حال حاضر چندین دهه است، که از فلوراید تراپی به عنوان یک روش درمانی تکمیلی در بین کودکان استفاده می شود، البته این روش درمانی وابسته به سن خاصی نیست و پزشک با توجه به شرایط دندانی بیمار نظر خود را اعلام می کند، در این روش درمانی ابتدا پزشک پس از بررسی اقدام به فلوراید درمانی و یا فلوراید تراپی می کند، در این روش چون درمان به صورت تکمیلی از سنین پایین تر آغاز شده است، احتمال آسیب دندانی با گذشت زمان وجود ندارد و سن مناسب برای انجام این کار توسط پزشک تشخیص داده می شود، ولی به طور کلی این روش کاملا بی خطر و بدون آسیب می باشد و همچنین هیچ گونه آسیبی به لثه شما وارد نمی کند.

این روش درمانی توسط دندانپزشک اجرا می شود و حتما باید در محیط کلینیکی انجام گیرد، این روش کاملا بدون خطر است و حتی به صورت دوره ای دوباره قابل انجام میباشد، بهره گیری از این روش در دوره های زمانی مشخص ضامن زیبایی و سلامت دندان های شما می باشد. به کمک فلوراید تراپی دندان کودکان می توانید از خراب شدن دندان ها در سنین پایین تر جلوگیری کرد.

فلوراید تراپی کودکان

 

فلوراید تراپی کودکان چگونه انجام می شود؟

این روش درمانی شامل مراحل مختلفی است، که فقط پزشک متخصص می تواند این مراحل را به صورت دقیق انجام دهد، تا نتیجه ای که شما از این روش درمانی را خواستار هستید، دریافت کنید، مراحل انجام فلوراید تراپی کودکان شامل مراحل ذیل می باشد.

در ابتدا پزشک به بررسی وضعیت سنی بیمار و همچنین شرایط دندان او می پردازد. سپس  فلورایدی که برای انجام این امر مورد استفاده قرار می گیرد، به حالت ژل یا وارنیش می باشد، که هیچ کدام تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند.

فلوراید تراپی کودکان

در مرحله بعد  این فلوراید را به صورت دقیق بدون این که با لثه برخوردار کاملی داشته باشد، رو سطح دندان به صورت یک لایه ضخیم قرار می دهد، که تمامی بافت های دندانی به صورت یکسان فلوراید دریافت کنند.

در مرحله پایانی ، پزشک اجازه می دهد، فلوراید موجود در مواد جذب بافت دندانی شود و پس از چند دقیقه اقدام به تخلیه فلوراید می کند. نکته: برای کسب نتایج بهتر بیمار باید به مدت نیم ساعت الی یک ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کند، تا بیشترین میزان از تاثیر را فلوراید تراپی داشته باشد.

فلوراید تراپی از چه سنی قابل اجرا است؟

یکی از دغدغه های اصلی والدین انجام این روش در بهترین سن می باشد‌. این روش در سنین مختلفی بین کودکان قابل اجرا است و قطعا در صورت اقدام در تایم طلایی شما می توانید بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید. این روش مراقبتی به کمک چندین مرحله ساده طی یک جلسه توسط متخصص دندانپزشکی کودکان انجام می گیرد. قطعا پیاده سازی این روش روی دندان کودکان در تایم طلایی شانس پوسیدگی و کرم خوردگی را کاهش می دهد. بررسی های مختلفی در خصوص سن مجاز در فلوراید تراپی کودکان صورت گرفته است‌.
داده های جدید و اخیر حاکی از این می باشد؛ که بهترین سنین انجام فلوراید تراپی در کودکان از پایان ۳ سالگی تا ۱۳ سالگی می باشد. فلوراید تراپی دندان های شیری و دائمی کودک در این رنج سنی احتمال بروز هرگونه پوسیدگی را تا ۷۰ درصد کاهش می دهد. بعد از انجام فلوراید تراپی ۶ ماه بعد باید دوباره به پزشک مراجعه شود و در صورت نیاز پزشک با بررسی عوامل مختلف اقدام به تکرار این روش مراقبتی می کند.

فلوراید تراپی کودکان:

این روش درمانی سال ها است، که در کشورهای مختلف توسط متخصص دندانپزشکی کودکان در کلینیک ها انجام می گیرد و همچنین این روش درمانی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است و تقریبا بعد از پایان ۳ سالگی این روش درمانی قابل اجرا میباشد، البته آغاز این روش درمانی در سنین پایین تر نتایج بهتری را نیز قطعا به همراه خواهد داشت، فلوراید تراپی یک روش بی خطر برای کودکان است، که بدون تزریق بی حسی انجام می شود و به همین علت کودک همکاری های لازم را با پزشک جهت آغاز درمان انجام می دهد و به هیچ عنوان این روش درمانی خطری برای بدن شما ندارد و طبق بررسی های به عمل آمده در کشور فرانسه آمار ثابت می کند، که کودکانی که در سنین پایین تر فلوراید تراپی انجام داده اند، به نسبت دیگر افراد عادی کمتر دچار پوسیدگی دندان می شوند و حتی عمر مفید دندان ها را به کمک این روش تا سر حد قابل توجهی می توان افزایش داد.

دکتر الهام توکلیان یکی از بهترین متخصصان دندانپزشکی در تهران می باشد، که با رعایت تمامی اصول حاکم پزشکی می تواند فلوراید تراپی را به صورت دقیق و اصولی برای کودکان شما در یک محیطی آرام انجام دهد.

 

 

آموزش های لازم قبل از فلوراید تراپی:

این روش در سنین مختلفی در کودکان قابل اجرا می باشد. والدین نقش مفید و کاملا موثری در میزان نتیجه گیری بیشتر در این روش درمانی را دارند. شما به کمک آموزش های مختلف قبل از فلوراید تراپی به کودک خود می توانید میزان همکاری او را با پزشک متخصص دندانپزشکی بیشتر کنید‌.

در صورت همکاری بیشتر کودک پزشک می تواند با میزان دقت و همچنین ظرافت بیشتری این فرآیند درمانی را انجام دهد.

 • کودک خود را حتما قبل از فلوراید تراپی آماده کنید. با یک گفت و گو ساده در خصوص مزیت این روش و همچنین آموزش برخی از نکات می توانید میزان استرس او را کاهش دهید.
 • حتما قبل از فلوراید تراپی این نکته را به کودک خود یادآوری کنید؛ که نباید مواد فلوراید تراپی را قورت دهد. آموزش این نکته به کودک می تواند شانس درگیری با عوارض را کاهش دهد.
 • حتما پس از متقاعد کردن کودک او را نسبت به انجام این روش جهت محافظت از دندان ها تشویق کنید.
 • سعی در کنترل استرس کودک در محیط جدید داشته باشید‌. به او یادآوری کنید؛ که این روش بدون درد و خطر برای محافظت از دندان های او است.

متخصص دندانپزشکی کودکان در سایه این همکاری های لازم می تواند به بهترین شکل ممکن فلوراید تراپی را در کودکان انجام دهد. همچنین فلوراید تراپی ضامن جلوگیری از پوسیدگی دندان و حتی حفظ مینای آن می باشد.

روش های انجام فلوراید تراپی در کودکان چگونه انجام می شود؟

فلوراید تراپی در حال حاضر به روش های مختلفی صورت می گیرد، اما به طور کلی ۵ روش مختلف برای انجام این روش درمانی وجود دارد، که بهره گیری از هر یک از این روش ها به نظر پزشک کاملا بستگی دارد.

 

روش های انجام فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی موضعی در کودکان معمولاً با استفاده از ژل فلوراید یا وارنیش فلوراید انجام می شود. ژل فلوراید معمولاً برای کودکان زیر ۶ سال استفاده می شود و به مدت ۴ دقیقه روی دندان ها اعمال می شود. وارنیش فلوراید یک ماده فلوراید غلیظ است که به مدت ۲ دقیقه روی دندان ها اعمال می شود و می تواند تا ۶ ماه دوام داشته باشد.

مراحل فلوراید تراپی در کودکان:

 1. دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی کودکان دندان های کودک شما را تمیز می کند.
 2. با ابزار ژل یا وارنیش فلوراید روی دندان ها اعمال میکند.
 3. در محله بعد کودک شما باید دهانش را ببندد و به مدت ۴ دقیقه یا ۲ دقیقه در حالت بی حرکت بماند.
 4. دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان ژل یا وارنیش فلوراید اضافی را از روی دندان ها پاک می کند.

فلوراید تراپی سیستمیک در کودکان معمولاً با مصرف مکمل های فلوراید انجام می شود. مکمل های فلوراید معمولاً برای کودکانی که در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان هستند، مانند کودکانی که در مناطقی با آب کم فلوراید زندگی می کنند، استفاده می شود.

نکاتی برای والدین در مورد فلوراید تراپی کودکان:
 • با دندانپزشک خود در مورد بهترین روش فلوراید تراپی برای کودکان صحبت کنید.
 • دستورالعمل های دندانپزشک خود را به دقت دنبال کنید.
 • به کودک خود کمک کنید تا از فلوراید تراپی لذت ببرد.
 • فلوراید تراپی یک روش ایمن و موثر برای محافظت از دندان های کودکان در برابر پوسیدگی دندان است.

نکات تکمیلی بعد از انجام فلوراید تراپی در کودکان:

رعایت برخی از نکات تکمیلی بعد از فلوراید تراپی کودکان ضامن نتیجه گیری بیشتر شما از این روش درمانی و مراقبتی می باشد. البته در کنار رعایت این نکات حتما توجه کافی به توصیه های پزشک متخصص خود داشته باشید. لازم به ذکر است، با رعایت نکات مهم بعد از فلوراید تراپی کودکان می توانید میزان نتیجه گیری خود را از این روش درمانی افزایش دهید. از نکات مهم بعد از فلوراید تراپی کودکان که باعث کاهش عوارض شایع نیز می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رعایت دوران قرنطینه طبق گفته پزشک متخصص که معمولا چندین ساعت می باشد. شانس درگیری کودک شما را با عوارض بعد از فلوراید تراپی کاهش می دهد.
 • در حد امکان از خوردن مواد غذایی بسیار داغ و همچنین سرد در ساعات اولیه پس از فلوراید تراپی در کودک خود جلوگیری کنید.
 • مصرف مواد غذایی چسبنده را تا سر حد زیادی کاهش دهید. این نوع از مواد غذایی باعث کاهش اثربخشی فلوراید تراپی روی دندان کودک شما می شود.

آیا دندان شیری هم نیاز به فلوراید تراپی دارد؟

دندان شیری کودکان نیز همانند دندان های دائمی می توان از فلوراید تراپی استفاده کرد تا در برابر پوسیده و کرم خورده مقاوم باشد. در غیر این صورت در صورت افزایش پوسیدگی و کرم خوردگی پزشک متخصص مستلزم بهره گیری از روش درمانی نظیر روکش دندان کودکان می باشد‌. با کمترین هزینه به کمک فلوراید تراپی می توانید سلامت دندان های کودک خود را حفظ کنید. دکتر الهام توکلیان با سابقه ای کاملا درخشان در حوزه دندانپزشکی کودکان مطابق با اصول روز دنیا و تکیه بر روش های جدید فلوراید تراپی دندان کودکان را می تواند انجام دهد.

این پزشک متخصص در هر موقعیتی با بهره گیری از روش های درمانی و مراقبتی مناسب بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد.

عوارض فلوراید برای کودکان:

بحث و گفتگوهای مختلفی در دنیا دندانپزشکی پیرامون عوارض فلوراید تراپی در کودکان صورت گرفته است. نتایج جدید و همچنین بررسی های اخیر دانشکده پزشکی کالیفرنیا با صراحت درباره عوارض این روش مراقبتی و درمانی برای کودکان به نکات مهمی اشاره کرده است. در گذشته باور غلطی مبنی بر از بین رفتن مینای دندان در اثر فلوراید تراپی وجود داشت.
در صورتی که داده های جدید این دانشکده معتبر پزشکی ثابت کرد؛ فلوراید تراپی دندان کودکان یک روش غیر تهاجمی جهت از بین بردن جرم و آلودگی های موجود روی سطح دندان و افزایش مقاومت آن ها در برابر پوسیدگی های گوناگون می باشد‌‌.
این روش درمانی کوچک ترین عوارضی را برای بافت لثه و دندان ایجاد نمی کند. همچنین تحقیقات گسترده و به روز امروزی خلاف واقعیت برخی از تحقیقات و باورهای گذشته را ثابت می کند. عوارض این روش درمانی در صورت به کارگیری درست از مواد و ابزارآلات دندانپزشکی و همچنین انجام این شیوه توسط متخصص دندانپزشکی می تواند کاهش پیدا کند. حتما فلوراید تراپی کودکان باید توسط متخصص دندانپزشکی انجام شود. چون در غیر این صورت احتمال درگیری شما با عوارض این روش درمانی و مراقبتی افزایش پیدا می کند.

 

   

  هزینه فلوراید تراپی دندان کودکان:

  یکی از مشخصه های مهمی که برای افرادی که قصد انجام این روش درمانی را دارند، قیمت و هزینه در نظر گرفته شده برای فلوراید تراپی کودکان می باشد، به طور کلی این روش درمانی در مقایسه با سایر هزینه های دندانپزشکی قیمت مناسب تری دارد و شما با پرداخت هزینه ای کاملا جزئی می توانید مانع خراب شدن دندان های کودک خود در هر سنی شوید، دکتر الهام توکلیان دارای تجربه کاری کافی در این زمینه است و به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند فلوراید تراپی کودک عزیز شما را انجام دهد، قیمت این روش درمانی در مقایسه با نتایج شگفت انگیزی که دارد، واقعا بسیار ناچیز است.

  هزینه فلوراید تراپی کودکان

   

  سوالات متداول فلوراید تراپی کودکان

  انجام لوراید تراپی قدامی است دندان ها را در مقابل باکتریها کمتر آسیب پذیر می شود. فلوراید فرایند ایجاد پوسیدگی دندان را کند کرده و یا حتی خنثی می کند. با جلوگیری از رشد باکتریها، از عفونت لثه نیز پیشگیری می شود و احتمال دندان درد و از دست دادن زود هنگام دندان کمتر می شود.
  این روش درمانی شامل مراحل مختلفی است، که فقط پزشک متخصص می تواند این مراحل را به صورت دقیق انجام دهد، تا نتیجه ای که شما از این روش درمانی را خواستار هستید، دریافت کنید، مراحل انجام فلوراید تراپی کودکان شامل مراحل ذیل می باشد.در ابتدا پزشک به بررسی وضعیت سنی بیمار و همچنین شرایط دندان او می پردازد. سپس فلورایدی که برای انجام این امر مورد استفاده قرار می گیرد، به حالت ژل یا وارنیش می باشد، که هیچ کدام تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند.در مرحله بعد این فلوراید را به صورت دقیق بدون این که با لثه برخوردار کاملی داشته باشد، رو سطح دندان به صورت یک لایه ضخیم قرار می دهد، که تمامی بافت های دندانی به صورت یکسان فلوراید دریافت کنند.در مرحله پایانی ، پزشک اجازه می دهد، فلوراید موجود در مواد جذب بافت دندانی شود و پس از چند دقیقه اقدام به تخلیه فلوراید می کند. نکته: برای کسب نتایج بهتر بیمار باید به مدت نیم ساعت الی یک ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کند، تا بیشترین میزان از تاثیر را فلوراید تراپی داشته باشد.

  نظر دهید