عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان از جمله راه های درمانی است که معمولا در زمان پوسیدگی های عمقی انجام می گیرد. در واقع با استفاده از عصب کشی دندان کودکان، پیکره اصلی دندان حفظ می شود و از رسیدن آسیب به بافت لثه کناری جلوگیری به عمل می آید. بنابراین انجام این کار توسط یک متخصص دندانپزشکی کودکان می تواند سلامت و ماندگاری دندان های دائمی را ضمانت کند و با نگهداری تاج دندان، زیبایی ظاهری کودکان را حفظ نماید.

عصب کشی دندان کودکان چیست؟

 

عصب کشی دندان کودکان

هنگامی که پوسیدگی دندان کودکان و یا هر فرد دیگری تا نزدیک ریشه دندان پیش رود به طور حتم دردهای غیر قابل تحملی را به وجود می آورد که در چنین حالتی پزشک متخصص با انجام یک جراحی کوچک با نام پالپوتومی یا همان عصب کشی، بخش ملتهب و بافت آسیب دیده را از دندان خارج کرده و فضای خالی را با ماده مخصوصی پر می کند تا مانع از شیوع عفونت و پوسیدگی در دندان های دیگر شود.

اما از آنجایی که عصب دندان کودکان در سطح بالاتری از عصب دندان بزرگسالان قرار دارد، پس کودکان ناراحتی های پوسیدگی و درد دندان را با حس بیشتری درک می کنند. بنابراین لازم است تا کار عصب کشی دندان کودکان با سرعت عمل بیشتر و دقت بالاتری صورت بگیرد.

اهمیت عصب کشی دندان در کودکان

شاید با خود فکر کنید که دندان کودکان در زمانی که سن آنها کم است، نیازی به عصب کشی و ترمیم و اینجور اقدامات نداشته باشد. در صورتی که این فکر، کاملا یک تصور اشتباه است. دندان در کودکان چه شیری باشد و چه دائمی، هر وقت نیاز به عصب کشی و ترمیم داشته باشد، باید انجام شود.

برخی از کودکان در سنین پایین به علت زیاده روی در خوردن شیرینی جات، دچار پوسیدگی و عفونت دندان می شوند. وقتی این عفونت و پوسیدگی به عصب دندان برسد، درد وحشتناکی کودک را آزار می دهد. در چنین مواقعی اگر دندان مورد نظر عصب کشی و ترمیم نشود، علاوه بر درد، می تواند مشکلات متعددی را پدید بیاورد.

از جمله پایین دادن آب دهان و قورت دادن عفونت ها که می تواند مشکلات گوارشی پیش بیاورد. کودکان در سنین پایین و بعد از درآوردن دندان شیری، اگر دچار پوسیدگی و خرابی دندان شوند و اقدامی برای عصب کشی یا ترمیم آنها انجام نشود، مجبورند تا درآمدن دندان دائمی صبر کنند که ممکن است مدت زمان چشمگیری طی شود. در این مدت، کودک از داشتن دندان محروم است و مشکلات دیگری برای سلامتی او پیش می آید. بنابراین، عصب کشی دندان کودکان، از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است.

مزایای عصب کشی دندان کودکان

مزایای عصب کشی دندان کودکان

اگر فکر می کنید که کودکان با دندان های شیری نیازی به عصب کشی و ترمیم دندان ندارند، باید بگوییم که تصور اشتباهی است؛ زیرا امروزه هیچ محدودیتی برای درمان یا عصب کشی ریشه دندان وجود ندارد و حتی دندان های شیری هم در بعضی اوقات نیازمند عصب کشی هستند. در شرایطی که دندان شیری کودک آسیب ببیند یا این که دچار پوسیدگی شود و پوسیدگی تا ریشه ی دندان پیش رفته باشد، انجام عصب کشی ریشه دندان اجتناب ناپذیر است.

این عمل می تواند به حفظ و پایداری دندان ها و رشد مناسب دندان های دائمی کمک کند. هدف اصلی و مزیتی که در مورد عصب کشی دندان کودکان وجود دارد، سالم و پایدار نگه داشتن استخوان و بافت لثه است. در این مورد می توان بادوام ترین روشی که بعد از عصب کشی دندان شیری کودکان وجود دارد را روکش کردن دندان به حساب آورد.

مضرات عصب کشی دندان کودکان

اهمیت عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی اطفال در برخی موارد ضروری است، اما می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

 

درد و ناراحتی:

عصب کشی دندان کودکان می تواند باعث درد و ناراحتی در ناحیه دندان شود. این درد معمولاً با داروهای مسکن قابل کنترل است.

عفونت:

عفونت یکی از عوارض جانبی نادر عصب کشی دندان کودکان است. اگر کودک شما علائم عفونت مانند تب، قرمزی و تورم در ناحیه دندان را داشت، باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید.

شکستن دندان:

در برخی موارد، دندان پس از عصب کشی شکسته می شود. این معمولاً به دلیل آسیب به دندان در اثر عصب کشی است. اگر دندان کودک شما پس از عصب کشی شکسته شد، باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید.

تب بعد از عصب کشی دندان کودک:

تب پس از عصب کشی دندان کودک در برخی موارد ممکن است رخ دهد. تب خفیف (زیر ۳۸ درجه سانتیگراد یا ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت) در ۲۴ ساعت اول پس از عصب کشی دندان شیری شایع است و معمولاً طی چند روز برطرف می شود. با این حال، اگر تب کودک شما بالا (بالای ۳۸ درجه سانتیگراد یا ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت) باشد یا بیش از چند روز طول بکشد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

قبل از تصمیم گیری در مورد عصب کشی دندان کودک، بهتر است با متخصص دندانپزشکی کودکان در مورد مزایا و معایب این روش صحبت کنید. دکتر الهام توکلیان می تواند به شما در مورد این امر کمک کند. شما کافیست فرم دریافت نوبت را پر کنید.

 

  چگونه کودکان را برای عصب کشی دندان آماده کنیم؟

  آماده سازی کودکان برای عصب کشی دندان می تواند به کاهش استرس و ترس آنها کمک کند. در اینجا چند نکته برای آماده سازی کودکان برای عصب کشی دندان آورده ایم:

  با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید. دندانپزشک کودک شما می تواند به شما در مورد روند عصب کشی دندان و اینکه چه انتظاری باید داشته باشید کمک کند.

  به کودک خود توضیح دهید که چه اتفاقی می افتد. از زبان ساده و قابل فهم برای کودک خود استفاده کنید و از ترساندن او خودداری کنید.

  به کودک خود اطمینان دهید که شما در کنار او هستید. به او بگویید که شما از او حمایت می کنید و در طول درمان کنارش خواهید ماند.

  از بازی ها و وسایل کمک آموزشی استفاده کنید. می توانید از کتاب ها، فیلم ها یا اسباب بازی هایی استفاده کنید که روند عصب کشی دندان را به کودک خود آموزش می دهند.

  در روز عصب کشی دندان، کودک خود را به دندانپزشکی ببرید و به او بگویید که چه انتظاری باید داشته باشد. اگر کودک شما احساس ترس یا اضطراب می کند، می توانید از دندانپزشک خود بخواهید که از آرامبخش استفاده کند.

  چگونگی عصب کشی دندان

  پیش از انجام عصب کشی دندان کودک، به عکس های رادیوگرافی مناسب نیاز است تا دندانپزشک بتواند تشخیص دهد چه نوع ترمیمی برای دندان کودک مناسب است. عصب کشی دندان کودکان یا همان ترمیم عفونت ریشه به دو صورت عصب کشی با بی حسی و عصب کشی با بیهوشی انجام می شود.

  هنگامی که پوسیدگی دندان کودکان زیاد عمقی نباشد و دنداپزشک اطفال تنها قصد جلوگیری از پیشروی پوسیدگی دندان را داشته باشد کار عصب کشی دندان کودکان درون مطب با کمک یک بی حسی موضعی طی دو جلسه انجام خواهد گرفت. اما در صورتی که پوسیدگی به عصب دندان رسیده باشد و کار جراحی همراه با درد و زمان بیشتری انجام شود پس مطمئنا کودک باید به صورت بیهوشی کامل درآمده و تحت مراقبت های بیشتری قرار بگیرد. خصوصا زمانی که بیمار یک کودک اوتیسم باشد و یا کودکانی که از انجام جراحی و یا برخورد با پزشک اضطراب و تنش های روحی دارند.

  عصب کشی دندان کودک ۳ ساله

  عصب کشی دندان کودک ۳ ساله معمولاً توصیه نمی شود. دندان های شیری معمولاً به اندازه دندان های دائمی قوی نیستند و ممکن است در اثر عصب کشی آسیب ببینند. در برخی موارد، ممکن است عصب کشی دندان شیری ضروری باشد، اما این کار باید تنها به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود.

  برخی از دلایلی که عصب کشی دندان شیری در کودک ۳ ساله توصیه نمی شود!

  • دندان های شیری معمولاً به اندازه دندان های دائمی قوی نیستند و ممکن است در اثر عصب کشی آسیب ببینند.
  • عصب کشی دندان شیری می تواند باعث آسیب به دندان دائمی در حال رشد زیر آن شود.
  • عصب کشی دندان شیری ممکن است برای کودک دردناک باشد.

  اگر دندان شیری کودک شما نیاز به عصب کشی دارد، دندانپزشک شما ممکن است گزینه های دیگری را در نظر بگیرد، مانند:

  • ترمیم دندان
  • پر کردن دندان
  • کشیدن دندان

  عصب کشی دندان کودکان با بیهوشی

  عصب کشی دندان کوکان با بیوشی

  عصب کشی دندان کودکان با بیهوشی یک روش درمانی ایمن و موثر برای درمان پوسیدگی دندانی شدید است. در این روش، دندانپزشک عصب دندان را برداشته و سپس دندان را با مواد پرکننده می پوشاند.

  تعداد جلساتی که برای ترمیم و عصب کشی دندان های شیری کودکان مورد نیاز است، بستگی به نظر و تشخیص دندانپزشک کودکان دارد که بر اساس مشاهده ی عکس های رادیوگرافی آن را اعلام می کند. در بسیاری از مواقع، عصب کشی دندان کودک در یک جلسه امکان پذیر است اما در صورتی که التهاب گسترده ای در دندان اتفاق افتاده باشد، تعداد جلسات بیشتری برای ترمیم مورد نیاز خواهد بود.

  عصب کشی دندان کودکان درد دارد

  وجود درد بعد از عصب کشی و ترمیم دندان در کودکان، کاملا طبیعی است. این درد امکان دارد تا ۲۴ ساعت و گاهی تا ۳ روز ادامه داشته باشد که البته طبیعی است. در این مدت و به خصوص در ۲۴ ساعت اولیه، کودک نباید غذای سفت مصرف کند.

  اگر درد دندان پوسیده و دندان عصب کشی شده را با یکدیگر مقایسه کنیم، درد دندان، خیلی شدیدتر و بیشتر است. درد عصب کشی دندان کودکان نهایتا بعد از ۲ الی ۳ روز کاملا برطرف می شود.

  تحت نظر گرفتن کودکان پس از انجام عصب کشی دندان

  پس از عصب کشی دندان، کودک شما ممکن است کمی احساس درد یا ناراحتی داشته باشد. این طبیعی است و به تدریج طی چند روز برطرف می شود. در اینجا چند نکته برای کمک به کودک شما در بهبودی پس از عصب کشی دندان آورده شده است:

  به کودک خود داروهای مسکن بدون نسخه بدهید. داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توانند به تسکین درد و ناراحتی کمک کنند.

  اجازه دهید کودک استراحت کند. استراحت به بدن کودک شما کمک می کند تا بهبود یابد.

  غذاهای نرم و سرد بدهید. غذاهای نرم و سرد مانند سوپ، پوره سیب زمینی یا بستنی می توانند به کاهش ناراحتی ناشی از جویدن کمک کنند.

  به کودک خود اجازه دهید مقدار زیادی مایعات بنوشد. نوشیدن مایعات به بدن کودک شما کمک می کند تا هیدراته بماند و از کم آبی جلوگیری کند.

  در اینجا چند نکته دیگر برای کمک به کودک شما در بهبودی پس از عصب کشی دندان آورده شده است:

  به کودک خود اجازه دهید سوالات خود را بپرسد. پاسخ به سوالات کودک شما می تواند به او کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد.
  از کودک خود تعریف کنید. به او بگویید که چقدر شجاع است و به او اطمینان دهید که شما از او مراقبت می کنید.

  عصب‌ کشی دندان کودکان در چند جلسه انجام می شود ؟

  عصب‌کشی دندان کودکان معمولاً در یک جلسه انجام می شود. در این جلسه، دندانپزشک ابتدا دندان را بی‌حس می‌کند و سپس با استفاده از ابزارهای مخصوص، اعصاب و رگ‌های خونی دندان را برداشته و کانال‌های ریشه دندان را تمیز و ضدعفونی می‌کند. در نهایت، دندان را با یک ماده پرکننده مخصوص پر می‌کند.

  در برخی موارد، ممکن است عصب‌کشی دندان کودکان در دو جلسه انجام شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که دندانپزشک تشخیص دهد که دندان عفونت شدیدی دارد یا کانال‌های ریشه دندان بسیار پیچیده هستند. در این صورت، دندانپزشک در جلسه اول دندان را بی‌حس می‌کند و کانال‌های ریشه دندان را تمیز و ضدعفونی می‌کند. سپس، دندان را با یک ماده موقت پر می‌کند و به کودک اجازه می‌دهد تا چند روز استراحت کند. در جلسه دوم، دندانپزشک دندان را با یک ماده پرکننده دائمی پر می‌کند.

  عواملی که می‌توانند بر تعداد جلسات مورد نیاز برای عصب‌کشی دندان کودکان تأثیر بگذارند عبارتند از:

  شدت عفونت دندان
  پیچیدگی کانال‌های ریشه دندان
  سن و همکاری کودک

  بهتر است با دندانپزشک خود در مورد تعداد جلسات مورد نیاز صحبت کنید.

  هزینه عصب کشی دندان کودکان چگونه است؟

  یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد عصب کشی اطفال وجود دارد این است که هزینه های لازم برای دندانپزشکی بیهوشی کودکان و دندانپزشکی معمولی آن ها چگونه است. در این مورد کاملا بدیهی است که در صورت بیهوشی کودک برای انجام عصب کشی، هزینه های ترمیم بالاتر خواهد رفت چرا که کودک دردی را احساس نمی کند یا به طور قابل توجهی درد آن کم می شود.

  از آنجایی که عصب کشی دندان کودکان تا حدودی درد دارد پس همیشه والدین به دنبال دندانپزشکانی هستند که ضمن انجام کاری با کیفیت و بهداشتی با کودک آن ها با ملاطفت برخورد کند تا از نظر روحی برای کودک مسئله ای پیش نیاید.

  دکتر  الهام توکلیان به علت خصلت زن بودنشان می توانند ضمن تشخیص درست ناراحتی دندان کودکان شما و انجام عصب کشی دندان کودکان با مرغوب ترین مواد بی حسی و احساس کمترین درد در کودک با آن ها رفتار مهربانانه ای داشته باشد و قبل از هر گونه درمانی یک محیط آرامبخش و دوستانه ای را برای فرزند دلبند شما فراهم آورد.برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره به قسمت تماس با ما مراجعه کرده و با مشاورین ما در ارتباط باشید.

  نظر دهید