عوارض نکشیدن دندان عقل

درد دندان عقل

عوارض نکشیدن دندان عقل

یکی از دندان های دائمی که در قسمت تحتانی قوس فک رشد می کند و به دندان آسیای سوم نیز معروف می باشد، دندان عقل می باشد. دندان عقل آخرین دندان دائمی است، که در فک رشد می کند و همچنین هر انسان بالغ دو دندان عقل در فک بالا و دو دندان عقل در فک پایین دارد. دندان عقل در سنین بالای ۱۸ سال رشد کرده؛ زیرا این دندان در شرایط متفاوتی از قسمت فک و لثه شروع به رشد می کند. رشد دندان عقل در هر دو فک همراه با درد خواهد بود و همچنین پس از رویش دندان عقل شما باید نسبت به کشیدن آن اقدام کنید. عوارض نکشیدن دندان عقل به قدری گسترده است، که پیشنهاد جامعه پزشکی کشیدن این دندان در زمان مناسب می باشد. در غیر این صورت شما درگیر عوارض ناشی نکشیدن دندان عقل خواهید شد. از عوارض شایع نکشیدن دندان عقل می توان به درد صورت و فک اشاره کرد، که این درد در اکثر موارد بسیار شدید می باشد. کشیدن دندان عقل در زمان مناسب نزد پزشک متخصص یکی از ارکان اصلی رسیدگی به سلامت دندان ها به شمار می آید.

عوارض نکشیدن دندان عقل چیست؟

بر اساس بررسی های مختلف ثابت شده است، که عوارض شایعی در انتظار افرادی خواهد بود، که در زمان مناسب اقدام به کشیدن دندان عقل خود نکرده اند. دندان عقل معمولا در رنج سنی ۱۸ تا ۲۵ سال شروع به رشد می کند و عوارض مربوط به این دندان از زمان رویش آغاز می شود. نکشیدن دندان عقل باعث ایجاد فشار در قسمت فک خواهد شد؛ زیرا فک درصد قابل توجهی از افراد جای کافی برای رشد این دندان ندارد. دندان عقل در انتهایی ترین قسمت فک قرار می گیرد؛ بنابراین شما امکان تمیز کردن ۱۰۰ درصدی آن را نخواهید شد.
به همین علت دندان عقل باعث ایجاد عفونت های گسترده در دندان و لثه می شود و در نهایت منجر به ایجاد بوی بد و نامطبوع در دهان خواهد شد. دندان عقل عملا کارایی خاصی در روند هضم غذاها و گفتار فرد ندارد، در نتیجه ضرورتی بر وجود این دندان در داخل دهان نیست. دندان عقل به مرور زمان در اثر عدم کشیدن باعث ایجاد کیست می شود؛ بنابراین در این شرایط شما مستلزم انجام جراحی برای درمان لثه خود خواهبد بود.

آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

آخرین بررسی های میدانی در این زمینه به وضوح ثابت کرده است، که کشیدن دندان عقل کاملا ضروری می باشد. در غیر این صورت احتمال درگیری با عوارض ناشی از نکشیدن دندان عقل تشدید پیدا خواهد کرد. نکشیدن دندان عقل باعث ایجاد پوسیدگی های گسترده در دندان های مجاور می شود و در نتیجه سلامت دندان های اصلی شما نیز به خطر خواهد افتاد. بهم ریختگی و ایجاد ظاهری نامناسب در دندان ها از دیگر عوارض نکشیدن دندان عقل می باشد، به همین علت کشیدن دندان عقل در جهت حفظ سلامت سایر دندان ها ضروری شناخته می شود.

نکشیدن دندان عقل باعث ایجاد پریکورونیت خواهد شد، این عارضه باعث تشدید عفونت در بافت لثه می شود. درصد قابل توجهی از متخصصان دندانپزشکی در سراسر دنیا کشیدن دندان عقل را از موارد ضروری در جهت حفظ سلامت بافت دیگر دندان ها بر می‌ شمارند.

هزینه کشیدن دندان عقل در سال ۱۴۰۲

دندان عقل
همیشه جامعه دندانپزشکی در ایران به دنبال افزایش سلامت بهداشت دهان و دندان در بین مردم می باشد. به همین علت نرخ بسیاری از خدمات مربوط به دندانپزشکی نظیر کشیدن دندان عقل را مناسب و ارزان قیمت در نظر می گیرد. تحت چنین شرایطی هر یک از افراد قادر به پرداخت هزینه های مربوط به کشیدن دندان نزد متخصص دندانپزشکی خواهند بود.

هزینه کشیدن دندان عقل در سال جاری بیش از حد گران قیمت نیست و هر یک از افراد قادر به پرداخت چنین هزینه های معقول و متعارفی هستند. شما با پرداخت هزینه ای اندک قادر به کشیدن دندان عقل خود نزد بهترین متخصصان دندانپزشکی خواهید بود. نرخ این خدمت دندانپزشکی در سال جاری با افزایش قیمت شدید مواجه نشده است و بسیاری از دفترچه های خدمات درمانی این هزینه را پرداخت می ‌کنند.

جراحی دندان عقل نهفته چگونه انجام می شود؟

دندان عقل به دلیل نبود فضای کافی در فک معمولا به صورت نهفته رشد می کند. در این صورت تنها راه کشیدن دندان عقل جراحی و خارج کردن آن از داخل لثه می باشد. در اولین مرحله پزشک تصاویر رادیوگرافی بیمار را مورد بررسی قرار می دهد و پس از بررسی موقعیت دندان جراحی را آغاز می کند. در اولین مرحله برشی با نهایت ظرافت در بافت لثه ایجاد می شود، تا دندان و استخوان پدیدار شوند. در مرحله بعدی استخوانی که روی دندان قرار دارد، را پزشک با ابزارهای مخصوص سوراخ می کند.

در این صورت پزشک متخصص دندانپزشکی قادر به رویت دندان خواهد بود، در مرحله بعدی برای خارج کردن راحت دندان عقل آن را به صورت تکه تکه پزشک از فک خارج می کند. در نهایت پزشک فضای خالی را پر می کند و محل برش خورده را با نهایت دقت بخیه می زند. در این باره زمانی شما باید مراقبت های لازم را به درستی رعایت کنید، تا با مشکل خاصی مواجه نشوید.

آیا دندان عقل حتما باید کشیده شود؟

دندان عقل بر اساس شرایط فک به صورت نهفته و آشکار شروع به رشد می کند. اولین گام برای تشخیص ضرورت کشیدن دندان عقل بررسی تصاویر می باشد. بر اساس گفته های جدید انجمن دندانپزشکی آمریکا ADA کشیدن دندان های عقل روییده شده کاملا ضروری است و هیچ گونه عوارض خاصی را در صورت رعایت نکات پیرامون در پی نخواهد داشت.

اما در خصوص دندان های عقل نهفته ضرورت این مسئله را پزشک تعیین می کند و در اغلب موارد دندان های عقل نهفته کشیده می شوند. دندان عقل نهفته باعث ایجاد بسیاری از مشکلات دندان و لثه می تواند شود و همچنین در صورت عدم کشیدن دندان عقل نهفته امکان درمان عارضه های دندانی به صورت ۱۰۰ درصدی وجود نخواهد داشت‌. کشیدن دندان عقل یا همان دندان آسیای سوم دارای فواید بسیار زیادی بوده، که همیشه کشیدن آن توسط پزشکان توصیه شده است.

با کشیدن دندان عقل از پوسیدگی و خرابی سایر دندان های مجاور نیز به راحتی جلوگیری می کنید.

نظر دهید