چرا کودک شما ممکن است به فضانگهدارنده نیاز داشته باشد

فضانگهدارنده دندان کودکان

چرا کودک شما ممکن است به فضانگهدارنده نیاز داشته باشد

طبق توصیه های متخصصین دندانپزشکی کودکان، وظیفه دندان های شیری کودکان این است تا زمانی که دندان های دائمی از استخوان بیرون بیایند باید در دهان بمانند تا بتوانند محل رویش دندان های دائمی را آماده کنند. با این حال، متاسفانه، کودکان به دلیل عدم دریافت آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان، ممکن است به دلیل درد شدید، آبسه، پوسیدگی عمیق یا تروما نیاز به کشیدن دندان های شیری داشته باشند. در نتیجه از دست دادن دندان های شیری کودکان در سنین پایین رخ می دهد. در چنین مواقعی از آنجایی که دندان شیری از دست رفته نمی تواند وظیفه خود را به پایان برساند از این درمان استفاده می شود.

تعریف فضانگهدارنده

فضا نگهدارنده دندان سیم های ثابت یا متحرکی (قابل اتصال) هستند که تا زمانی که دندان های دائمی در دهان ظاهر شوند به عنوان دندان های شیری عمل می کنند.

فضا نگهدارنده وسیله ای است که برای ثابت نگه داشتن دندان ها پس از کشیدن دندان استفاده می شود. آنها معمولاً از فلز یا پلاستیک ساخته می شوند و در شکاف خالی دندان قرار می گیرند.
فضا نگهدارنده کودکان عمدتا از جنس استیل ضد زنگ و در برخی موارد پلاستیک ساخته می شود که معمولاً نقره‌ای رنگ هستند.

فضانگهدارنده دندان کودکان

فضا نگهدارنده های دندانی بیشتر در کودکان استفاده می شوند، زیرا دندان های شیری کودکان معمولاً خود به خود می ریزند و نیازی به کشیدن ندارند با این حال، در برخی موارد، ممکن است کودک به دلیل پوسیدگی یا آسیب، نیاز به کشیدن دندان داشته باشد. در این موارد می توان از فضا نگهدارنده دندان برای جلوگیری از وارد شدن دندان های باقی مانده در فضای خالی استفاده کرد.

فضا نگهدارنده های دندانپزشکی گاهی اوقات در بزرگسالان نیز استفاده می شود. این درمان معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک فرد بزرگسال به دلیل آسیب یا بیماری دندان خود را از دست داده و منتظر ایمپلنت دندان است. در این موارد، فاصله‌دهنده دندانی به دندان‌های اطراف کمک می‌کند تا زمانی که ایمپلنت آماده شود، در جای خود باقی بمانند.

انواع فضا نگهدار دندان کودکان

فضا نگهدار دندان کودکان به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شود:

نگهدارنده های ثابت که سیم هایی با بدنه حلقه ای شکل و یک پسوند کوچک هستند در نقص های تک دندانی ساخته شده اند. آنها در غیاب دندانهای شیری خلفی اعمال می شوند. پس از برداشتن قالب، مطابق با دندان در آزمایشگاه تهیه می شود. قسمت حلقه به دندان مجاور پشت دندان کشیده شده چسبانده می شود. بنابراین، فاصله را به طور پیوسته حفظ می کند تا زمانی که مولر دائمی فوران کند. کاربردش ساده است.

فضا نگهدارنده‌های متحرک در مواردی استفاده می‌شوند که فضاهای بیشتری را باید در نتیجه کشیدن چندین دندان محافظت نمود و در غیاب دندانهای ثنایای قدامی و دندان های متعدد خلفی انجام می شود. نواحی از دست رفته دندان با دندان های شیری ساخته شده از مواد اکریلیک مطابق با اندازه گیری داخل دهان تکمیل می شود. بنابراین، کودک هم زیبایی شناختی و هم عملکردهایی مانند صحبت کردن و جویدن را به دست می آورد. از آنجایی که این دستگاه قابل جابجایی است، استفاده و کارایی آن راحت و به همکاری والدین و فرزند بستگی دارد.

 

بنابر توصیه های دکتر الهام توکلیان متخصص دندانپزشکی کودکان، فضای نگهدارنده نیاز به تمیز کردن و رعایت موارد بهداشتی منظم دهان دارد. همچنین مسواک زدن صحیح و پرهیز از غذاهای چسبنده و جویدن آدامس توصیه می شود.

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان همراه با معاینات منظم توسط پزشک باید اجرا شود و در صورت نیاز، تجدید یا برداشتن سیم ها در زمان مناسب انجام گردد.

فضا نگهدار دندان جلو

پس از از دست دادن دندان های شیری کودکان، بیشترین لغزش یا جابه‌جایی بین ۲ هفته تا ۶ ماه اول رخ می دهد. هنگامی که بهبود زخم در عرض ۱ هفته تا ۱۰ روز پس از کشیدن دندان کامل شد، باید با انجام اندازه گیری ها فضا نگهدارنده آماده شود. از طرفی نباید فراموش کرد که پس از، از دست دادن دندان های شیری اولیه دندان نیش در کودکان قبل از سن ۳ تا ۴ سالگی، از دست دادن فضا رخ نمی دهد و نیازی به ساخت جای نگهدار نیست.

فضانگهدارنده دندان کودکان

در صورت از دست دادن تک دندان در فک بالا یا پایین می توان آن را به صورت یک طرفه یا دو طرفه اعمال کرد. استفاده از آن نیز توسط بیمار بسیار آسان است. زمانی که دندان های دائمی شروع به رویش می کنند به راحتی می توان آن را حذف کرد. این متغیرها فضای کمتری را اشغال می کنند و برای سازگاری در کودکان بهتر هستند.

فضا نگهدارنده ارتودنسی

فضا نگهدار ارتودنسی یک وسیله است که در حوزه ارتودنسی استفاده می‌شود. این وسیله از جنس فلزی یا پلاستیکی ساخته می‌شود.
فضا نگهدار ارتودنسی به منظور حفظ و نگهداری فضای ایجاد شده بین دندان‌ها در هنگام درمان ارتودنسی استفاده می‌شود. معمولاً پس از اتمام درمان ارتودنسی دندان کودکان، به منظور حفظ تغییرات ایجاد شده و جلوگیری از بازگشت دندان‌ها به موقعیت اولیه، فضا نگهدار ارتودنسی استفاده می‌شود. این وسیله با قرار دادن در فضای بین دندان‌ها، جلوی تراکم دوباره دندان‌ها را می‌گیرد و فضای ایجاد شده را حفظ می‌کند.

مزایا و استفاده انواع فضا نگهدار دندان کودکان

از تغذیه و فوندیشن صورت پشتیبانی می کند دستگاه فضا نگهدارنده متحرک این ویژگی را دارد که توسط بیمار وارد و خارج شود. در برخی موارد در درمان های دندانپزشکی از جا گیره ای متحرک در آن ناحیه برای کمک به تغذیه و آواسازی فرد استفاده می شود تا مشکلات تغذیه و آواسازی فرد برطرف شود. از نظر اهمیت و کارایی آن در جلوگیری از مشکلات دندانی در آینده، درمان گران قیمتی نیست. در دو جلسه انجام می شود

در هر دو روش این درمان مدت زمان کوتاهی لازم است. در اولین معاینه، اندازه گیری های دندانی بیمار انجام می شود و توسط متخصص دندانپزشکی کودکان مکان هایی مشخص می شود. در جلسه دوم، مکان های آماده توسط دندانپزشک بر روی فرد اعمال می شود. نگهدارنده های ثابت را می توان در یک جلسه اعمال کرد و باعث ایجاد حساسیت به فلز نمی شود و تصویری نزدیک به ظاهر دندان طبیعی می دهد. از طرف دیگر، فضا نگهدار های متحرک معمولاً برای دندان های از دست رفته در تعداد بالا اعمال می‌شوند.

مراقبت و پیگیری منظم

پس از اعمال نگهدارنده دندان، فرد باید به نکات آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان خود توجه کند. مراقبت و کنترل های منظم نباید قطع شود. نگهدارنده های متحرک هنگام غذا خوردن حذف می شوند. پس از مسواک زدن دندان ها پس از غذا، دوباره در جای خود قرار می گیرد. در صورت از دست دادن دندان های شیری دیگر از دست دادن دندان ها باید در اسرع وقت دندانپزشک معاینه شود و نباید از آن غافل شد. به طور کلی به درمان پوسیدگی دندان کودکان باید بیشتر توجه کرد.

قیمت فضا نگهدار دندان کودک

همانطور که متوجه شدید فضانگهدار دندان عمدتا برای دندان های شیری کودکان استفاده می شود، پس بهتر است برای اطلاع از قیمت دقیق فضا نگهدار دندان کودک باید از متخصص دندانپزشکی کودکان سوال پرسیده شود. خدمات دندانپزشکی مربوط به نصب فضا نگهدارنده دندان را اکثر پزشکان اطفال ارائه می دهند.
به طور کلی قیمت فضا نگهدارنده دندان به نوع محصول و میزان فضای استفاده شده بستگی دارد.
در این مبلغ هزینه دستمزد لابراتوار، متخصص دندانپزشکی و ارتودنسی نیز باید در نظر گرفته می شود.

همچنین قیمت فضا نگهدار دندان کودک به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • نوع فضا نگهدار: فضا نگهدارها به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شوند. فضا نگهدارهای ثابت معمولاً ارزان تر از فضا نگهدارهای متحرک هستند.
  • تعداد دندانی که نیاز به فضا نگهدار دارد: هرچه تعداد دندانی که نیاز به فضا نگهدار دارد بیشتر باشد، هزینه نیز بیشتر خواهد بود.
  • محل دندانپزشکی: هزینه دندانپزشکی در مناطق مختلف متفاوت است.

نظر دهید