مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟ | بررسی عوامل تاثیر گذار در طول دوره درمان

مدت زمان ارتودنسی کودکان چقدر است

مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟ | بررسی عوامل تاثیر گذار در طول دوره درمان

مدت زمان ارتودنسی دندان  کودکان به طور کلی بستگی به میزان انحراف دندانی و فکی، سن کودک، و نوع درمان دارد. به عنوان متخصص دندانپزشکی کودکان می‌توانند با بررسی دقیق حالت دندان‌ها و فک‌های کودک، به والدین راهنمایی کنند و زمان ارتودنسی را تخمین بزنند.

در حالت کلی، مدت زمان درمان ارتودنسی کودکان ممکن است بین ۱ تا ۳ سال یا بیشتر به طول بیانجامد. در برخی موارد، نیاز به درمان‌های مثل عصب کشی دندان کودکان، روکش دندان و جراحی هم منجر شود که مدت زمان درمان را بیشتر می‌کند.
دکتر الهام توکلیان یکی از بهترین متخصصان دندانپزشکی کودکان در تهران است، شما می‌توانید جهت مشاوره و بررسی وضعیت دندان‌های کودکان خود ، به او مراجعه کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

تاثیر ارتودنسی بر چهره کودکان

درمان ارتودنسی برای دندان‌های شیری و دائمی، علاوه بر بهبود عملکرد دهان و دندان ، می‌تواند تاثیر مثبتی بر چهره کودکان نیز داشته باشد. با تغییر موقعیت دندان‌ها، فک‌ها و استخوان‌های صورت، شکل صورت کودکان نیز بهبود می‌یابد. همچنین، در صورت وجود برخی مشکلات در فک و دندان‌ها، مانند تراکم دندانی، بیش فشردگی فک، یا خلل در قاعده دندانی، ارتودنسی می‌تواند به بهبود شکل چهره کودک کمک کند.

مدت زمان ارتودنسی کودکان چقدر است

مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است

ارتودنسی نامرئی برای کودکان، یک روش درمانی است که در آن برای اصلاح مشکلات دندانی و فکی از برقراری تماس مستقیم با دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش، برخلاف ارتودنسی سنتی که از برقراری تماس با دندان‌ها با استفاده از بندهای فلزی یا شفاف استفاده می‌کند، از برقراری تماس با دندان‌ها با استفاده از براکت های شفاف و نامرئی استفاده می‌شود. در این روش، براکت های نامرئی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و به کمک نیرویی که از سمت برچسب‌ها به دندان‌ها اعمال می‌شود، دندان‌ها به موقعیت صحیح خود بازمی‌گردند. مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی برای کودکان، بستگی به میزان مشکلات دندانی و فکی کودک، دارد. در برخی موارد، مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی کوتاه‌تر از ارتودنسی سنتی است

عوامل تاثیر گذار در طول دوره درمان ارتودنسی

بنابراین، با توجه به اینکه مدت زمان ارتودنسی کودکان بستگی به عوامل مختلفی دارد، بهتر است برای بررسی مدت زمان ارتودنسی، به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید .
درمان ارتودنسی برای دندان‌های شیری، می‌تواند در کنار بهبود زیبایی دندان‌ها، به بهبود عملکرد دستگاه دهانی و جلوگیری از مشکلات بعدی نیز کمک کند. با این حال، مدت زمان درمان ارتودنسی برای دندان‌های شیری نسبت به دندان‌های دائمی کوتاه‌تر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

در کودکان، مدت زمان ارتودنسی معمولاً کوتاهتر است. زیرا دندان ها و فک آنها هنوز در حال رشد است و می توان آنها را به راحتی جابجا کرد. در بزرگسالان، مدت زمان ارتودنسی معمولاً طولانی تر است. زیرا دندان ها و فک آنها سفت تر است و نیاز به زمان بیشتری برای جابجایی دارند.

عواملی که بر طول زمان درمان ارتودنسی برای دندان‌های شیری تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

میزان انحراف دندانی:

در صورتی که انحراف دندانی شدید باشد، ممکن است مدت زمان درمان ارتودنسی بیشتر از دو سال نیز باشد.

سن بیمار: در صورتی که درمان ارتودنسی در سنین پایین‌تر آغاز شود، ممکن است مدت زمان کوتاه‌تری نیاز باشد.

رعایت تعهدات بیمار و والدین:

رعایت تعهداتی مانند استفاده منظم از اشیاء ارتودنسی و حضور در جلسات مرتبط با درمان، می‌تواند به کوتاه شدن مدت زمان درمان کمک کند.

نیاز به درمان‌های جراحی:

در برخی موارد، نیاز به درمان‌های جراحی هم وجود دارد که مدت زمان درمان را بیشتر می‌کند.

کیفیت همکاری بین دندان‌پزشک و بیمار:

کیفیت همکاری بین دندان‌پزشک و بیمار نیز می‌تواند بر طول زمان درمان تاثیرگذار باشد.
در مواردی که درمان ارتودنسی تحت بیهوشی برای دندان‌های شیری صورت می‌گیرد، عواملی مانند نوع بیهوشی و مدت زمان استفاده از آن نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد. بنابراین، بهتر است قبل از انجام درمان ارتودنسی تحت بیهوشی، با دندان‌پزشک خود در مورد این موضوع مشورت کنید.

مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی

جایگاه اولیه دندان‌ها: اگر دندان‌ها در جایگاه نامناسبی قرار دارند و نیاز به جابجایی دارند، زمان لازم برای صاف شدن آن‌ها بیشتر است.

سن و رشد فرد: سن و فاکتورهای رشدی می‌توانند تأثیر مستقیمی بر زمان صاف شدن دندان‌ها داشته باشند. در کودکان و نوجوانان، رشد فک و دندان‌ها همچنان ادامه دارد و ممکن است طولانی‌تر زمان ببرد تا دندان‌ها به طور کامل صاف شوند.

نوع درمان ارتودنسی: نوع درمان ارتودنسی که انتخاب می‌شود، نیز تأثیری در زمان صاف شدن دندان‌ها خواهد داشت. برخی از درمان‌ها ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته باشند تا دندان‌ها صاف شوند.

در کل، مدت زمان صاف شدن دندان‌ها در ارتودنسی ممکن است متفاوت باشد و بستگی به شرایط هر فرد داشته باشد. درمان ارتودنسی معمولاً بین ۱ تا ۳ سال زمان می‌برد، اما این زمان ممکن است در برخی موارد بیشتر یا کمتر باشد. بهتر است با متخصص ارتودنسی خود در مورد زمانبندی درمان و صاف شدن دندان‌ها صحبت کنید.

درمان ارتودنسی تحت بیهوشی

درمان ارتودنسی تحت بیهوشی، یکی از روش‌های درمانی برای برطرف کردن مشکلات دندانی است که در برخی موارد مورد نیاز است. با انجام این روش، بیمار از درد و عدم راحتی در طول درمان ارتودنسی جلوگیری می‌شود. درمان ارتودنسی تحت بیهوشی به دنبال یک مراحل خاص انجام می‌شود.

ابتدا، دندان‌پزشک برای تعیین نوع بیهوشی مشاوره می‌دهد و با توجه به وضعیت عمومی بیمار، نوع مناسب بیهوشی را تعیین می‌کند.

در مرحله بعد، پس از بیهوشی کردن کودک، دندان‌پزشک مراحل درمان ارتودنسی را انجام می‌دهد. پس از اتمام درمان ارتودنسی، بیمار تحت نظر پزشک قرار می‌گیرد تا از حالت بیهوشی خارج شود با توجه به اینکه درمان ارتودنسی تحت بیهوشی کودکان ممکن است با مشکلات و عوارضی همراه باشد، بهتر است قبل از اقدام به این روش، با یک متخصص دندانپزشک کودکان در این باره مشورت کنید.

مدت زمان ارتودنسی کودکان چقدر است

هزینه ارتودنسی دندان کودکان

قیمت ارتودنسی برای کودکان، بستگی به میزان مشکلات دندانی و فکی کودک، نوع درمان ارتودنسی، مدت زمان درمان، و نحوه پوشش بیمه سلامت می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، با توجه به تجربه و دانش متخصص دندانپزشکی کودکان، هزینه معمول درمان ارتودنسی برای دندان‌های کودکان در حدود چند میلیون تومان است. در صورت استفاده از روش‌های پیشرفته‌تر و درمانی که نیاز به وسایل پیشرفته‌تر دارد، هزینه درمان ارتودنسی بیشتر خواهد شد. به هر حال، برای بررسی دقیق هزینه‌های درمان ارتودنسی برای کودکان، بهتر است با متخصص دندانپزشکی کودکان مشورت کنید.

کلام آخر 

مدت زمان درمان ارتودنسی برای دندان‌های شیری، بستگی به عوامل مختلفی دارد که در بالا ذکر شد. با این حال، با توجه به تجربه و دانش متخصص دندانپزشکی کودکان، مدت زمان درمان ارتودنسی برای دندان‌های شیری معمولاً کمتر از دو سال طول میکشد . با رعایت تعهدات بیمار و والدین و همکاری با دندان‌پزشک، مدت زمان درمان ارتودنسی می‌تواند کوتاه شود. به هر حال، برای بررسی دقیق مدت زمان درمان ارتودنسی دندان‌های شیری، بهتر است به متخصص دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.

مدت زمان ارتودنسی کودکان چقدر است

شما میتوانید جهت مشاوره تعیین وقت فرم زیر را پر کنید.

    نظر دهید