چگونه کودک خود را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم

چگونه کودک خود را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم

چگونه کودک خود را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم

برای اینکه کودکان در اولین تجربه دیدار با متخصص دندانپزشکی کودکان احساس مثبتی داشته باشند، قبل از شروع به انجام معاینات باید اقدامات احتیاطی لازم را مورد توجه قرار دهید. به همین دلیل، توصیه می شود که در یک سال پس از رویش اولین دندان در دوران شیرخوارگی، قرار معاینه بگیرید. در اطفالی که در آینده با دندانپزشک ملاقات خواهند کرد، توجه به نکاتی ضروری است.

اولین معاینه دندانپزشکی کودک شما یک تجربه مهم است که می تواند بر نگرش او نسبت به دندانپزشک و مراقبت های دندانپزشکی در طول زندگی تأثیر بگذارد. با آماده سازی مناسب، می توانید به کودک خود کمک کنید تا این تجربه را مثبت و لذت بخش بداند.

مراحل اولیه معاینه دندانپزشکی کودکان

تماشای ویدئو، انیمیشن و غیره در مورد معاینه دندانپزشکی. فعالیت هایی مانند تماشا کردن، خواندن کتاب، بازی دندان شماری با اسباب بازی ها در خانه به آماده سازی کودک برای انجام معاینات دندانپزشکی کمک می کند.
هنگام گرفتن نوبت از متخصص دندانپزشکی کودکان توجه داشته باشید که انتخاب ساعاتی که بیماران اطفال در آن ساعات سرحال تر و خوشحال تر هستند، همکاری را تسهیل می کند.

والدین باید از رفتارهایی که منعکس کننده اضطراب های خودشان در کودکان است اجتناب کنند و نباید تجربیات منفی خود را با کودکان در میان بگذارند. برعکس، آنها باید نگرش مثبت و انگیزشی نشان دهند. اما در حین انجام این کار، باید توجه داشته باشند که مشکل دندانی که نیاز به درمان دارد، ممکن است همیشه در اولین ملاقات برطرف نشود و نباید به کودک فشار وارد شود.

چگونه کودک خود را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم

والدین نباید کودکان را تهدید کنند که “آنها را به دندانپزشک می برند” یا به عنوان وسیله ای برای ارعاب بگویند که آنها را “برای تزریق آمپول” خواهند برد. چنین رفتارهایی متاسفانه تعصب و اضطراب کودکان را افزایش می دهد.

هدف متخصص دندانپزشکی کودکان از اولین معاینه دندانپزشکی با نگاه به تمام دندان های کودک به کمک آینه و نور، در میان گذاشتن مشکلات موجود و راه حل های درمانی با خانواده و از همه مهمتر آگاهی دادن به والدین در مورد تغذیه و اقدامات حفاظتی است. تمام ابزارهای دستی مورد استفاده در حین انجام این عملیات برای کودک شما توضیح داده می شود، به آنها نشان داده می شود که چه کاری انجام می دهند و می توان به آنها اجازه استفاده از برخی ابزارها را داد. این رویکرد متخصصان دندانپزشکی سعی در شکستن فوبیای دندانپزشکی در اطفال دارد.

به کودک قول جایزه یا هر چیز دیگری را برای مراجعه به دندانپزشکی ندهید

این موضوع می تواند ذهنیت مثبت کودک را از دندانپزشک از بین ببرد. در این حالت او بدون هیچ گونه ذوق و رغبتی و تنها به سبب قولی که از شما برای خواسته هایش گرفته است به مطب دندانپزشکی می رود. بنابراین ارتباط موثری را هم در مراجعه اول و هم در مراجعات بعدی با دندانپزشک خود برقرار نخواهد کرد.

 

ویژگی‌های دندانپزشک کودکان

روانشناسی کودک را به خوبی می داند و از بروز فوبیای دندانپزشکی در کودکان جلوگیری می کند.
در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان تخصص دارد.
با کنترل های دوره ای (معاینه، اشعه ایکس، مقایسه الگوهای مدل دندان و فک سالی یک بار) بررسی می کند که آیا رشد و تکامل کودک با رشد سلامت دهان و دندان سازگاری دارد یا خیر.
اولین ارتباط پزشک و بیمار را در کنار خانواده و در محیط و شرایط مناسب برای کودک انجام می دهد. این عمل مهمترین عامل جلوگیری از ایجاد فوبیای دندانپزشکی در کودکان است.
آموزش صحیح مسواک زدن را به اطفال در سن ۳ تا ۴ سالگی می دهد. برای تداوم این رویه خانواده ها باید عادت مسواک زدن در خانه را در مورد فرزندان خود تحت کنترل قرار داده و از تداوم آن اطمینان حاصل کنند.

به خوبی می داند که در چه زمینه ای تخصص دارد و ساختار دندان های شیری و زمان تغییر آنها، حساسیت دندان های شیری به پوسیدگی سریع و اقداماتی که در این زمینه باید انجام شود را می شناسد.

بر این امر واقف است که دندان های شیری بین گروه های سنی ۶ تا ۱۲ سال تغییر می کنند و ساختمان های دهانی کودکان در سن ۱۲ سالگی با دندان های دائمی تکمیل می شود. در این دوره تشخیص اینکه کدام دندان شیری و کدام دندان دائمی در چه زمانی تغییر می کند و مواردی که نمی توان درمان دندان های شیری پوسیده زودرس را شروع کرد یکی از وظایف اصلی متخصص دندان کودکان است.

در کنترل های دوره ای، نقص در فک، دندان و ناحیه صورت را سریع تشخیص داده و کودکان دارای مشکل را به متخصص ارتودنسی هدایت می کند.
محافظ پوسیدگی را برای تمام دندان‌های دائمی که در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی جای خود را در دهان می‌گیرند استفاده می کند. در اثر بی‌توجهی کودکان، دندان‌های دائمی ممکن است تا سن ۱۲ سالگی دچار پوسیدگی شوند در حالی که اعمال محافظ می تواند از این مشکل جلوگیری کند.

چگونه کودک خود را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم

متخصص دندانپزشک مناسب را انتخاب کنید

توجه به برخی عوامل در انتخاب متخصص دندانپزشکی کودکان بر روی نتیجه نهایی کار تاثیر می گذارد. در این مورد به خصوص زمانی که صحبت از کودکان می شود با ترس و اضطراب مواجه می شویم. از این رو فقط انتخاب دندانپزشک مناسب است که می تواند احساسات منفی را از شما دور و باعث آسودگی خاطرتان شود.

اولین عاملی که در انتخاب بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان باید در نظر بگیرید، صلاحیت پزشک است. کنفرانس هایی که پزشک منتخب شما در آنها شرکت کرده، مقالات علمی که منتشر نموده، مدرک تحصیلی و گواهی نامه های دریافتی و … همگی اطلاعاتی در مورد میزان دانش و تخصص او ارائه می دهند.

فضا و محیط مناسب برای کودکان

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب متخصص دندانپزشکی کودکان باید مورد توجه قرار گیرد بهداشتی و تمیز بودن کلینیک و همچنین مناسب بودن آن برای کودکان است. کلینیک های رنگی با اسباب بازی های مخصوص کودکان احساس بسیار خوبی در آنها ایجاد می کنند.

چگونه کودک خود را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم

نظر دهید